Co je kyselina acetylsalicylová nebo aspirin®

Kyselina acetylsalicylová je známá jako aspirin®, první značka, s níž byla na trhu uvedena. Má vlastnost antipyretika, analgetika, protizánětlivého a antikoagulačního činidla. Používá se ke snížení horečky, zmírnění bolesti, zmírnění zánětu a zvýšení krevního oběhu . Je to jeden z léčivých přípravků, které se prodávají bez lékařského předpisu, ale jeho konzumace představuje rizika a nedoporučuje se k léčbě určitých typů bolesti. Účinná látka tohoto přípravku může způsobit žaludeční potíže a je třeba se jí vyhnout během třetího trimestru těhotenství nebo v případě vředů.


Prezentace aspirinu

Aspirin® (kyselina acetylsalicylová) je organická molekula, která dává některým rostlinným organismům aromatickou sílu. V přírodě se vyskytuje v některých druzích ovoce a hub. Kyselina salicylová má pevnou formu a používá se pro lékařské účely jako antiseptické ošetření proti chřipce nebo jako konzervační látka pro potraviny. Jeho analgetický účinek se také používá při dermatologické léčbě akné a bradavic.

Kdy vzít aspirin

Aspirin® nejprve hraje roli protizánětlivých látek. Jeho způsob účinku je založen na schopnosti regulovat sekreci prostaglandinu, látky produkované při napadení těla. Zvládnutím těchto látek může aspirin obsahovat zánět, snížit horečku a snížit bolest. Působení aspirinu® je jeho absorpcí v žaludku a difúzí molekul krví v těle.

Aspirin je protizánětlivý lék

Aspirin® má při konzumaci ve velkých dávkách aktivní protizánětlivou složku, což odpovídá 1 gramu každé dávky nebo 3 gramům denně.

Jak dlouho trvá aspirin do práce

Aspirin® se projeví po dobu 30 až 60 minut v závislosti na lékové formě.

Kdy byste neměli užívat aspirin

Aspirin® by neměl být užíván v případě zažívacích potíží, jako je žaludeční vřed nebo duodenální vřed; ani v případě, že trpí hemoragickým onemocněním nebo závažným onemocněním jater, ledvin nebo srdce.

Během těhotenství a kojení užívejte aspirin

Pokud jste těhotná nebo kojíte, neužívejte aspirin® bez předchozí kontroly u svého lékaře. Nedoporučuje se konzumovat aspirin od šestého měsíce těhotenství .

Užívejte aspirin s jinými léky

Nedoporučuje se užívat aspirin® v případě prokázané alergie na tento lék nebo jiné podobné léky, jako je ibuprofen . Neužívejte aspirin, pokud máte astma nebo nosní polypy, protože riskujete vznik Widal syndromu. Je nutné zkontrolovat nepřítomnost kyseliny acetylsalicylové a nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) ve složení jiných léků, které se užívají současně, aby nedošlo k předávkování nebo alergické reakci. Aspirin může interagovat s několika léky, jako jsou antikoagulancia, nesteroidní protizánětlivé léky nebo léky pro léčbu dny. Pokud tedy užíváte jiné léky, měli byste se poradit se svým lékařem.

Užívejte aspirin, abyste předešli problémům s oběhem

V případě každodenní léčby aspirinem® v nízkých dávkách (méně než 300 mg) pro prevenci problémů s oběhem nebo kardiovaskulárních příhod by se aspirinu nemělo zbavovat bolesti, aniž by to oznámil lékař.

Aspirinové vedlejší účinky

Denní spotřeba aspirinu®, i při velmi nízkých dávkách, zvyšuje riziko krvácení. V případě chirurgického zákroku, i když je menší, je třeba zabránit lékaři nebo specialistovi. Ze stejných důvodů by se aspirin neměl používat k léčbě menstruační bolesti. Přestaňte užívat aspirin a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc v případě zvracení krví, krvavé stolice, tmavě zbarvené stolice nebo příznaků gastrointestinálního krvácení, kožních vyrážek nebo respiračních potíží (riziko vzniku alergie), závratě, bolesti hlavy a zvonění v uších (nebezpečí předávkování).

Jak brát aspirin

Aspirin® lze užívat podle následujících dávek: 325 mg, 330 mg, 350 mg, 400 mg, 450 mg, 480 mg, 500 mg a 1 000 mg. Doporučená dávka se pohybuje mezi 500 mg a 1 g pro každou dávku, která může být podle potřeby opakována nejméně každé 4 hodiny. Maximální dávka aspirinu je 3 g denně (2 g denně u starších dospělých). Aby se zabránilo výše uvedeným vedlejším účinkům, je lepší nepřekračovat maximální doporučenou dávku .

Natan86 Tagy:  Glosář Rodina Zprávy 

Zajímavé Články

add