Paracetamol - dávkování a kontraindikace

Paracetamol patří do skupiny léčiv nazývaných analgetika a je indikován pro symptomatickou léčbu jakéhokoli typu bolesti střední intenzity. Je uváděn na trh pod různými názvy, včetně Acecat, Dafalgan, Dolocatil, Efferalgan a Termalgin, a nachází se v tabletách a perorálních kapkách v suspenzi, ve verzi 500 a 750 mg.


K čemu to je

Paracetamol se používá k boji téměř s jakýmkoli typem mírné bolesti. U dospělých se obvykle předepisuje pro pooperační a revmatickou bolest, bolest dolních zad, sedací bolest, torticollis, neuralgii, bolest dolních zad, bolest svalů, menstruační křeče, zubní a bolesti hlavy. Být anti-tepelný, to je také zvyklé na boj s horečkou.

Čas akce paracetamolu

Absorpční doba tohoto léčiva v těle se pohybuje mezi 30 a 60 minutami, v závislosti na dávce a reakci každé osoby na léky tohoto typu.

Nežádoucí účinky paracetamolu

Lidé s těžkým onemocněním jater nebo alergiemi na léčivou látku paracetamolu by tento přípravek neměli užívat. V případě potíží s ledvinami, alkoholismu, podvýživy nebo dehydratace je lepší se poradit s lékařem, než začnete tento lék užívat.

Paracetamol v těhotenství a kojení

Tento léčivý přípravek lze užívat během těhotenství a kojení, což je při optimální dávce mimořádná opatrnost.

Dávka paracetamolu

V současné době je tento léčivý přípravek uváděn na trh v dávkách 500, 600 nebo 1000 mg, které lze podávat dospělým nebo dětem podle jejich hmotnosti. Existují léky, které obsahují paracetamol ve formě tablet, kapek a šumivých tablet. Pro dospělého je maximální denní dávka paracetamolu dvě 500 mg tablety denně, v případě silné bolesti.

Paracetamol v kapkách

Dospělí a děti starší 12 let by měli užívat mezi 35 a 55 kapkami 3 až 5krát denně, v intervalech 4 až 6 hodin. Důležité: nepodávat více než 5krát denně.


U dětí by měla být na 1 kg podána 1 kapka paracetamolu. Pokud například dítě váží 15 kg, měl by dostat dávku 15 kapek a tak dále - až do limitu 35 kapek v každé dávce.

Tablety paracetamolu

Dospělí a děti ve věku 12 let a starší by měli užívat mezi 500 a 1 000 mg / dávku v intervalech 4 až 6 hodin mezi každou dávkou. Celkový obsah 4 g by však neměl být překročen do 24 hodin.


500 mg paracetamolu lze požít 3 až 4krát denně. Limit 8 tablet v rozdělených dávkách by však neměl být překročen do 24 hodin.

Nebo paracetamol 500 mg lze užít 3 až 4krát denně. Není proto nutné překračovat 8 tablet v rozdělených dávkách po dobu 24 hodin.

Verze paracetamolu v dávce 740 mg by měla být užívána jako 1 tableta, 3x až 5krát denně. Nepřekračujte 5 tablet v rozdělených dávkách po dobu 24 hodin. Paracetamol 750 mg nelze rozbít nebo žvýkat.

Důležité: Před užitím jakéhokoli léku je nezbytné se poradit s lékařem a dodržovat jeho doporučení.

Složení

750 mg verze paracetamolu se skládá ze 750 mg paracetamolu a pomocných látek (hydroxymethylpropylcelulóza, polyethylenglykol, krospovidon, koloidní oxid křemičitý, stearát hořečnatý).


Každý ml (15 kapek) perorálního roztoku obsahuje 200 mg paracetamolu a pomocných látek (metabisulfit sodný, cyklamát sodný, dihydrovaný sacharin sodný, soumrak žluté barvivo, benzoát sodný, kyselina citronová, aroma karamelu, makrogol a deionizovaná voda).

Perorální kapky v suspenzi obsahují 100 mg paracetamolu a pomocných látek (kyselina citronová, třešňová aroma, jahodová aroma, benzoát sodný, mikrokrystalická celulóza, sodná sůl kroskarmelosy, cyklamát sodný, barvivo z červeného ponceau, sirup z kukuřičného ovoce, glycerol, xantanová guma, sorbitol, sukralóza, deionizovaná voda).

Portogas D Ace Tagy:  Zprávy Glosář Zdraví 

Zajímavé Články

add