Nurofen - indikace, vedlejší účinky a kontraindikace


Nurofen je léčivý přípravek, který obsahuje nesteroidní protizánětlivé léčivo (AINS), v tomto případě ibuprofen.

Předepisuje se u dospělých a dětí nad 20 kg, přibližně 6 let, při krátkodobé léčbě horečky nebo bolesti, jako jsou bolesti hlavy, chřipka, bolesti zubů, bolesti svalů a dysmenorea.

Nurofen 200 mg: složení

Účinná látka

Ibuprofen: 200 mg

Ostatní komponenty

Kyselina stearová, sodná sůl kroskarmelosy, laurylsulfát sodný, citrát sodný, bezvodý koloidní oxid křemičitý, arabská guma, mastek, sodná sůl karmelózy, sacharóza, makrogol 6000, oxid titaničitý, černý tiskový inkoust.

Kontraindikace

Nikdy neužívejte Nurofen 200 mg tablety v následujících případech:
  • Více než 5 měsíců těhotenství (24 týdnů amenorey)
  • Anamnéza alergie nebo astmatu vyvolaná užíváním tohoto léku nebo podobného léku, zejména nesteroidních protizánětlivých léků nebo kyseliny acetylsalicylové (aspirin)
  • Historie alergie na jiné složky tablety.
  • Anamnéza gastrointestinálního krvácení nebo vředů v důsledku předchozí léčby AINS
  • Vřed nebo krvácení ze žaludku nebo střeva v evoluci nebo recidivě, v době gastrointestinálního krvácení, mozkového krvácení nebo jiného krvácení
  • Těžké onemocnění jater
  • Těžké onemocnění ledvin
  • Těžké srdeční choroby
  • Diseminovaný lupus erythematodes

Kontraindikace u dětí do 6 let

Tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 6 let, protože se může dusit a dusit.

Opatření v oblasti zaměstnanosti

Při velmi silných dávkách vyšších než 1200 mg / den má tento lék protizánětlivé vlastnosti a může někdy způsobit vážné problémy, které se vyskytují u nesteroidních protizánětlivých léků.

Léky, jako je Nurofen 200 mg, mohou zvyšovat riziko infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Riziko je větší, pokud jsou použité dávky vysoké a doba trvání léčby je prodloužena.

Nepřekračujte doporučené dávky nebo trvání léčby.

Vždy se poraďte s lékárníkem nebo lékařem

V případě pochybností se poraďte se svým lékárníkem nebo lékařem.

V případě srdečních potíží, cerebrálních cévních příhod nebo přítomnosti rizikových faktorů pro vysoký krevní tlak, cukrovku, vysoký cholesterol nebo kouření, vyhledejte lékaře nebo lékárníka.

Varování

Ženy, které chtějí otěhotnět

Tablety Nurofen 200 mg mohou změnit plodnost žen. Jeho použití se nedoporučuje u žen, které chtějí otěhotnět. U žen, které mají potíže s pěstováním nebo u kterých probíhá vyšetření funkce reprodukce.

Před užitím přípravku Nurofen 200 mg si vyžádejte posudek svého lékaře nebo lékárníka.

Senioři

Starší lidé mají vyšší riziko nepříznivých účinků, zejména gastrointestinálního krvácení, vředů a perforací. Renální, jaterní a srdeční funkce by měly být pečlivě sledovány. Dávka by měla být co nejkratší po kratší dobu pro zmírnění symptomů.

Nesnášenlivost fruktózy a galaktózy

Použití tohoto léčivého přípravku je doporučeno u pacientů s fruktózovou intolerancí, glukózovým a galaktózovým malabsorpčním syndromem nebo deficitem sacharoso-isomaltázy (vzácná dědičná onemocnění).

Před užíváním tohoto léku se vždy poraďte se svým lékařem.

Před použitím tohoto léku se vždy poraďte se svým lékařem v následujících případech:
  • Anamnéza astmatu spojená s chronickou rýmou, chronickou sinusitidou nebo polypy v nose. Podávání tohoto léku může způsobit astmatickou krizi, zejména u některých lidí alergických na kyselinu acetylsalicylovou (aspirin) nebo nesteroidní protizánětlivé látky.
  • Poruchy koagulace, antikoagulační léčba. V tomto případě může užívání tohoto léku způsobit závažné gastrointestinální projevy.
  • Trávicí anamnéza (bránice kýla, gastrointestinální krvácení, vřed v žaludku nebo dvanáctník).
  • Onemocnění srdce, jater nebo ledvin.
  • Plané neštovice Tento lék se nedoporučuje kvůli mimořádně závažným kožním infekcím.
  • Současná léčba jinými léky, které zvyšují riziko gastroduodenálních vředů nebo krvácení, například perorální kortikosteroidy, antidepresiva (léky typu SSRI, tj. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), léky, které brání tvorbě krevních sraženin, jako je aspirin nebo antikoagulancia, jako je warfarin. Pokud jste v jednom z těchto případů, poraďte se se svým lékařem dříve, než užijete Nurofen 200 mg.
  • Současná léčba methotrexátem v dávkách vyšších než 20 mg týdně nebo pemetrexedem.

Obezřetnost v průběhu léčby

V průběhu léčby musíte být opatrní a v případě problémů se zrakem se poradit se svým lékařem.

Okamžitě ukončete léčbu a vyhledejte lékaře

Okamžitě ukončete léčbu a neprodleně se poraďte se svým lékařem v případě: * Gastrointestinální krvácení (vytlačení krve z úst nebo stolice, zbarvení černé stolice).
  • Vzhled kožních nebo slizničních příznaků, které se podobají popáleninám (červená barva s puchýři nebo ulceracemi kůže).
  • Známky připomínající alergii na tento lék, zejména astmatickou krizi nebo náhlé otoky obličeje a krku.

Neužívejte některé léky současně

Neužívejte tento lék současně s jinými léky, které obsahují nesteroidní protizánětlivá léčiva (včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy) a kyselinu acetylsalicylovou (aspirin).

Přečtěte si pozorně příbalové letáky s dalšími léky, které užíváte, abyste zajistili nepřítomnost nesteroidních protizánětlivých léků nebo kyseliny acetylsalicylové (aspirin).

Interakce Nurofenu 200 mg s jinými léky

Specifikujte další léky používané současně nebo nedávno lékařem nebo lékárníkem, i když byly zakoupeny bez lékařského předpisu.

Může se stát, že je třeba provést určité změny, například v dávkování.

Vždy informujte svého lékaře, zubního lékaře nebo lékárníka, pokud užíváte kromě Nurofenu 200 mg některý z následujících léků:
  • Aspirin (kyselina acetylsalicylová) nebo jiná nesteroidní protizánětlivá léčiva
  • Kortikosteroidy
  • Perorální antikoagulancia, jako je warfarin, injikovatelný heparin, antiagreganty destiček nebo jiná trombolytika, jako je ticlopidin
  • Lithium
  • Methotrexát
  • Inhibitory angiotensinového konverzního enzymu
  • Diuretika
  • Beta blokátory a antagonisty angiotensinu II
  • Určitá antidepresiva (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu)
  • Pemetrexed, cyklosporin a takrolimus

Těhotenství: poraďte se s lékařem

Během prvního trimestru těhotenství (12 týdnů amenorey nebo 12 týdnů po prvním dni poslední periody) vám lékař může tento lék předepsat.

Od 2, 5 do 5 měsíců těhotenství (12 až 24 týdnů amenorey) bude tento lék používán pouze na lékařský předpis a na krátkou dobu. Dlouhodobé užívání tohoto léku se důrazně nedoporučuje.

Po 5 měsících těhotenství (více než 24 týdnů amenorey) byste tento přípravek neměli užívat, protože jeho účinky na vaše dítě mohou mít závažné důsledky, zejména na úrovni kardiopulmonální a renální, a to pouze jednou dávkou.

Pokud jste tento lék užili v době, kdy jste byli více než pět měsíců těhotná, okamžitě se poraďte se svým gynekologem, aby bylo možné navrhnout přizpůsobený dohled.

Kojení

Tento lék prochází mateřským mlékem. Jako preventivní opatření byste se měli vyhnout použití během kojení.

Účinky přípravku Nurofen 200 mg na chování a používání strojů

Ve vzácných případech může užívání tohoto léku způsobit závratě a poruchy zraku.

Nurofen 200 mg: známé nežádoucí vedlejší účinky

Ve všech následujících případech byste měli léčbu okamžitě ukončit a vyhledat lékaře

Podobně jako všechny léky, je i Nurofen 200 mg citlivý na nepříznivé účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Léky, jako je Nurofen 200 mg, mohou zvýšit riziko srdečního infarktu (infarktu myokardu) nebo cévní mozkové příhody.

Mohou se objevit alergické kožní reakce (vyrážka, svědění, otoky, zhoršení chronické kopřivky), respirační, astmatická krize nebo generalizovaná náhlá otok obličeje a krku s dýchacími potížemi (Quinckeho edém).

Gastrointestinální krvácení se může objevit v ojedinělých případech, kdy je použitá dávka vysoká.

Výjimečně se mohou objevit bolesti hlavy spojené s nevolností a zvracením a ztuhnutím krku.

Projevy puchýřů na kůži nebo sliznicích (pocit pálení doprovázený zarudnutím nebo ulceracemi) se mohou objevit velmi výjimečně.

V případě ovčích neštovic byly výjimečně pozorovány závažné kožní infekce.

Jiné situace vyžadují názor lékaře

V průběhu léčby je možné, že se mohou vyskytnout trávicí potíže (bolesti břicha, zvracení, nevolnost, průjem, zácpa) a výjimečně závratě, bolesti hlavy, vzácné poruchy vidění, významné snížení selhání moči a ledvin.

Výjimečně lze pozorovat biologické modifikace, které vyžadují jaterní test nebo krevní test. Například neobvykle nízký počet bílých krvinek nebo červených krvinek může být závažný.

Pokud si všimnete vedlejších účinků, které nebyly v tomto přehledu zmíněny, nebo pokud se některé nežádoucí účinky stanou závažnými, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Tento léčivý přípravek uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Varování

Tento článek byl vytvořen z informací poskytnutých Francouzskou národní agenturou pro bezpečnost léčiv a zdravotních produktů (ANSM pro její zkratku ve francouzštině) a Národní fond zdravotního pojištění Francie (CNAM pro její zkratku ve francouzštině) ).

Informace a zprávy dostupné v encyklopedii medicíny nejsou vyčerpávající. V žádném případě nenahrazuje konzultaci s lékařem.

pxlsjpeg - Fotolia Tagy:  Zprávy Výživa Sexualita 

Zajímavé Články

add