Doliprane: indikace, nežádoucí účinky a kontraindikace


Co je Doliprane 500 mg

Doliprane® je léčivý přípravek, který obsahuje paracetamol.

Kdy vzít Doliprane

Doliprane je indikován v případě bolesti nebo horečky, ale lze jej použít k úlevě od bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti svalů nebo dokonce bolestivých pravidel.

Kdo může užívat Doliprane 500 mg

Tato prezentace je vyhrazena pro dospělé a děti s hmotností vyšší než 27 kg (přibližně od 8 let věku). Pro děti s hmotností nižší než 27 kg jsou další prezentace paracetamolu. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Proč by lidé alergičtí na paracetamol a pšenici neměli Doliprane užívat

Nikdy neužívejte Doliprane 500 mg v případě známé alergie na paracetamol nebo jiné složky, v případě závažného onemocnění jater a pokud jste alergický na pšenici, protože Doliprane obsahuje pšeničný škrob. V případě pochybností se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Vyvarujte se předávkování Dolipranem

V případě předávkování nebo pokud jste omylem užili příliš vysokou dávku, okamžitě vyhledejte lékaře.


Také tento lék obsahuje paracetamol. Protože ji obsahují i ​​jiné léky, nekombinujte je, abyste se vyhnuli překročení doporučené denní dávky.

Užívání tablet nebo tobolek je navíc kontraindikováno u dětí mladších 6 let, protože se mohou dusit a dusit.

Opatření před přijetím přípravku Doliprane

Pokud bolest přetrvává déle než pět dnů, horečka trvá déle než tři dny, léky nejsou účinné nebo se objeví jiné příznaky, nepokračujte v léčbě bez stanoviska lékaře.

Před zahájením léčby tímto přípravkem také zkontrolujte, zda neužíváte jiné léky, které obsahují paracetamol.

Je také velmi důležité, abyste informovali svého lékaře v případě onemocnění jater, ledvin nebo alkoholu. Nezapomeňte tomu zabránit, pokud užíváte jiné léky, které obsahují paracetamol.

V případě podvýživy nebo dehydratace se doporučuje používat Doliprane 500 mg opatrně.

Kdy byste neměli užívat Doliprane

Naproti tomu se u pacientů s intolerancí laktózy, s nedostatkem laponské laktázy nebo trpících glukózovým nebo galaktózovým malabsorpčním syndromem (vzácná dědičná onemocnění) nedoporučuje. V případě pochybností je nezbytné požádat o stanovisko lékaře nebo lékárníka.

Pokud jste celiakie, můžete si vzít Doliprane

Tento lék lze podat v případě celiakie. Pšeničný škrob může obsahovat lepek, ale pouze v organickém stavu a není nebezpečný pro lidi postižené celiakií.

Vezměte Doliprane s jinými léky

Pokud Vám lékař předepíše dávku kyseliny močové v krvi, nezapomeňte mu říct, že vy nebo vaše dítě užíváte tento lék. Také informujte svého lékaře nebo lékárníka, pokud jste v nedávné době užili jiný lék, včetně léků bez lékařského předpisu.

Během těhotenství a kojení užívejte Doliprane

Paracetamol lze užívat během těhotenství a kojení za normálních podmínek použití. Než začnete užívat jakýkoli lék, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jak brát Doliprane

Tato prezentace je vyhrazena pro dospělé a děti od hmotnosti 27 kg (přibližně od 8 let).


Dávka paracetamolu bude záviset na hmotnosti dítěte. Věk je uveden v přehledu.

Pokud nevíte, kolik kilogramů váží dítě, musíte je zvážit před podáním příslušné dávky.

Paracetamol přichází v mnoha dávkách, což umožňuje přizpůsobit léčbu hmotnosti každého dítěte.

Doporučená denní dávka paracetamolu je přibližně 60 mg / kg za den, rozdělená do čtyř nebo šesti dávek, tj. Přibližně 15 mg / kg každých šest hodin nebo 10 mg / kg každé čtyři hodiny.

Děti s hmotností mezi 27 kg a 40 kg (přibližně osm až třináct let) by měly užít jednu tabletu na dávku a mohou ji znovu (v případě potřeby) užít po šesti hodinách, aniž by překročily čtyři tablety denně.

U dětí s hmotností od 41 kg do 50 kg (ve věku přibližně dvanácti až patnácti let) musí vzít jednu tabletu na dávku. Pokud je to potřeba po čtyřech hodinách, lze ji znovu vzít, aniž by se překročilo šest tablet denně.

Dospělí a děti s hmotností nad 50 kg (od patnácti let) mohou užít jednu nebo dvě 500 mg tablety v jedné dávce (v závislosti na intenzitě bolesti) a v případě potřeby ji mohou znovu užít Nejméně o čtyři hodiny později.

Obecně není nutné překračovat 3 g paracetamolu denně, tj. Šest tablet denně. Pokud jsou však bolesti intenzivnější a lékař souhlasí, může být celková dávka zvýšena až na 4 g denně, tj. Osm tablet denně.

Doliprane by se měl užívat perorálně. Tablety lze požít vodou, mlékem nebo ovocnou šťávou.

Užívání tablet a tobolek je kontraindikováno u dětí mladších šesti let, protože se mohou dusit a dusit. Budou potřebovat jiný typ prezentace, který obsahuje paracetamol.

V jakých případech by Doliprane neměl být užíván

Dávky vyšší než 3 g paracetamolu denně vyžadují lékařský posudek.


Nikdy neužívejte více než 4 g paracetamolu denně (včetně všech léků obsahujících paracetamol v jeho vzorci) a mezi rány dodržujte interval nejméně čtyř hodin.

Pokud trpíte těžkou renální nedostatečností, měl by se tento lék užívat nejméně každých osm hodin a celková denní dávka by neměla překročit šest tablet (3 g).

Maximální denní dávka by neměla překročit 60 mg / kg a neměla by překročit 3 g denně v následujících situacích: dospělí do 50 kg, závažné onemocnění jater, chronický alkoholismus, chronická podvýživa a dehydratace.

Pokud si všimnete, že tento léčivý přípravek je příliš silný nebo příliš slabý, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. V případě pochybností je vždy nutné požádat o posudek lékaře nebo lékárníka.

Jak často musíte Doliprane užívat

Pravidelné záběry vám umožní vyhnout se bolestem nebo výkyvům horečky.


U dítěte by měly být záběry pravidelně rozmístěny, včetně těch v noci, nejlépe šest hodin nebo nejméně čtyři hodiny.

U dospělých by měly být rozmístěny nejméně čtyři hodiny.

V případě těžkého onemocnění ledvin by měly být výstřely rozmístěny po dobu nejméně osmi hodin.

Jak dlouho trvá léčba Dolipranem?

Trvání léčby je omezeno na pět dní v případě bolesti a tři dny v případě horečky. Pokud bolest přetrvává déle než pět dnů, horečka trvá déle než tři dny nebo se bolest zhoršuje, neměla by léčba pokračovat bez posudku lékaře.

Co dělat, pokud zapomenete užít jednu nebo několik dávek Dolipranu 500 mg

Neužívejte dvojitou dávku, abyste nahradili dávku, kterou jste zapomněli užít.

Co dělat v případě předávkování Dolipranem 500 mg

V případě předávkování nebo náhodného otravy okamžitě vyhledejte lékaře .

Jaké jsou nežádoucí účinky Doliprane

Podobně jako všechny léky může mít i Doliprane 500 mg nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.


V některých případech se objevují vyrážky, zarudnutí kůže nebo alergická reakce, která se projevuje náhlým otokem obličeje a krku nebo nepohodlí s poklesem krevního tlaku. V takovém případě bude nutné léčbu ukončit, konzultovat s lékařem a nemít užívat žádné léky obsahující paracetamol.

Výjimečně lze pozorovat biologické modifikace, které vyžadují krevní testy, jako je nízká hladina bílých krvinek nebo krevních destiček, které mohou způsobit krvácení z nosu nebo dásně. V takovém případě se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pokud si všimnete vedlejších účinků, které nebyly v tomto přehledu zmíněny, nebo pokud se některé nežádoucí účinky zhorší, informujte svého lékaře nebo lékárníka.

Je také velmi důležité mít tento lék mimo dosah a dohled dětí.

Seznam notoricky známých efektů

Pšeničný škrob (lepek) a laktóza.

Varování

Tento článek byl napsán na základě informací poskytnutých Národní agenturou pro bezpečnost léčivých přípravků a zdravotních produktů ve Francii (ANSM) a Národním fondem zdravotního pojištění (CNAM) za jeho Francouzská zkratka).

Informace a zprávy dostupné v encyklopedii medicíny nejsou vyčerpávající. Názor lékaře v žádném případě nenahrazujte.

Tagy:  Zdraví Glosář Sexualita 

Zajímavé Články

add